ALTUNTOP.ORG - HABERLER

ALTUNTOP.ORG

H A B E R L E R

       

       
SAYFA YÜKLENİYOR.

LÜTFEN BEKLEYİNİZ.

ALTUN PORTAL

ANA SAYFA

***

HABERLER

***

TARİHİ OLAYLAR

***

DOWNLOAD

***

***

***

RUYET-İ HİLAL MESELESİ

***

ALTUN SAYAC

Aktif Ziyaretçi: 3
Bugün Gelen Ziyaretçi: 270
Toplam Ziyaretçi: 3909674
IP Adresiniz: 3.234.211.61
Çözünürlüğünüz:

Sitemizi ziyaretiniz

****

*** : ***

* Ekleme Tarihi : 2.1.2010

* Hit : 3721

* Eski Kızılcaköy Türkmenleri

*

saat-zaman

* Eski Kızılcaköy Türkmenleri
Araştırmacı-Yazar Serdar Atabay'ın Kırşehir'in Tarihini, Yaklaşık 800 yıl önce Kırşehir'e yerleşen ve İç Anadolu kültürüne önemli katkılar sağlayan Türkmenlerin yaşam tarzını, bilim, ticaret ve sanat dünyasına yetiştirdiği kişileri konu alan ''Keçi Kalesi'nin Bağrında Bir Türkmen Oymağı'' adlı araştırma kitabı yayınlandı.

Serdar ATABAY, yaptığı açıklamada, çeşitli alanlarda ülkeye önemli hizmetler veren kişilerin yetiştiği Kırşehir ve çevresinde daha önce geniş çaplı kültürel bir araştırma yapılmadığını öngörerek ''Keçi Kalesi'nin Bağrında Bir Türkmen Oymağı'' adlı kitabını yaklaşık iki yılda hazırladığını söyledi. Atabay, Ahilik, Bektaşilik ve Mevlevilik anlayışlarının temellerinin Kırşehir'de geçmişte oluşan köklü değerlerle sağlamlaştırıldığını bildirerek, İç Anadolu kültürünün oluşmasına katkı sağlayan Kızılcaköy Türkmenlerinin yaşayışlarını Kızılcaköy Mahallesi'ndeki yaşlılarla bire bir görüşerek kitabında aktarmaya çalıştığını sözlerine ekledi. Kırşehirli olan ve Kütahya'da Maden Mühendisliği yapan şiir ve edebi konularda birçok eseri yayımlanan Serdar Atabay'ın kaleme aldığı kitapta, Kırşehir ve halkı ile ilgili bugüne kadar hiçbir bilimsel, akademik ve araştırma eksenli bir çalışmanın yapılmamış olması sebebiyle başlanan ve yaklaşık 2 yıllık bir araştırmanın ürünü kitap SFN Yayınevi tarafından çıkarılarak raflardaki yerini aldı.
Hititler döneminden beri gelen tarihi ve edebi özelliklerin konu edildiği kitapta, uçsuz bucaksız kırın ortasında yükselen bu kentin Türkler tarafından "Kırşehir" olarak adlandırıldığı dönemsel takvim sırasına göre anlatılıyor. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda büyük etkileri olan ve ticaret yolları üzerinde olduğu için bir esnaf locası halini alan Ahi Teşkilatı'nın büyük rolü olduğu bu sebeple tarihte büyük önem taşıyan bu tarihi kentimizin büyük zatları Ahi Evran, Aşık Paşa, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahmed-i Gülşehri gibi alim ve şairlerin de biyografi ve eserlerinden bahsediliyor.
Ayrıca, Mahzenli Ali Efendi, Mahzenli Ali Efendi ile Kızılcaköy Türkmenlerinin arasındaki manevi bağ anlatılıyor.. Kırşehir’de yayınlanan ve Kırşehirli birçok araştırmacı yazarlar veya eğitimciler tarafından yazılan kitap ve makalelerde ismine pek rastlamadığımız fakat dilden dile menkıbelerine çok rastladığımız Mahzenli Ali Efendi hakkında detaylı bilgileri de bu eserde bulabilmek mümkün..

   ** Yorum Yazabilirsiniz ..


* * * * * * * *

ANA SAYFA
****

YASAL UYARI

****
İLETİŞİM SAYFASI
****
****
İLİMİZ KIRŞEHİR
****
VİDEOLAR
****
İSLAM ve BİLİM
 
***
 
islamvebilim
****
ANA SAYFA
****

 

**********

 

**   Bu Site En İyi Internet Explorer 5.0 ve üzeri Sürümlerde 1024 X 768 Piksel ayarlarında görüntülenir. **

COPYRIGHT © 2011 BY ALTUNTOP.ORG / Abdülhakim ALTUNTOP HER HAKKI SAKLIDIR.