ALTUNTOP.ORG - HABERLER

ALTUNTOP.ORG

H A B E R L E R

       

       
SAYFA YÜKLENİYOR.

LÜTFEN BEKLEYİNİZ.

ALTUN PORTAL

ANA SAYFA

***

HABERLER

***

TARİHİ OLAYLAR

***

DOWNLOAD

***

***

***

RUYET-İ HİLAL MESELESİ

***

ALTUN SAYAC

Aktif Ziyaretçi: 2
Bugün Gelen Ziyaretçi: 288
Toplam Ziyaretçi: 3909692
IP Adresiniz: 3.234.211.61
Çözünürlüğünüz:

Sitemizi ziyaretiniz

****

*** : ***

* Ekleme Tarihi : 17.10.2006

* Hit : 5846

* HOCA NASREDDIN AHI EVREN MI ?

*

ahi_evran


* HOCA NASREDDIN, AHİ EVREN Mİ ? *
* Nükteleri ile mizah tarihimizinde efsaneleşen Nasreddin Hoca ile ahîliğin kurucusu Ahî Evren’in aynı kişi olduğu, farklı toplum kesimleri tarafından farklı özellikleriyle tanındığı için iki ayrı kişilik olarak bilindiği iddia edildi. SÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikail Bayram, yıllar süren araştırmaları sırasında ünü Türkiye sınırlarını aşan mizahçı Nasreddin Hoca ile Ahî Evren arasında büyük benzerlikler tespit ettiğini vurguladı. ****


Asıl adı Mahmut Nasreddin olan Ahi Evren’in, yılanlardan panzehir çıkarma özelliği nedeniyle ‘’yılan Ahi’’ anlamına gelen ‘’Ahi Evren’’ ismini aldığını ifade eden Bayram, Kayseri’de 32 sanat erbabını biraraya getiren ünlü düşünürün, esnaf teşkilâtının ve kooperatifinin kurucusu olduğunu kaydetti.
Bayram, yıllar süren araştırmaları sırasında ünü Türkiye sınırlarını aşan mizahçı Nasreddin Hoca ile Ahi Evren arasında büyük benzerlikler tesbit ettiğini vurguladı.

Gerçek ismi Mahmut Nasreddin
Prof. Dr. Bayram, Ahi Evren’in bugün üç nüshası İngiltere’deki ‘’British Museum’’da yer alan mantık ve felsefi konular üzerine mizahi hikâyelerinin yer aldığı ‘’Letaif’’ isimli eserinde, halen Nasreddin Hoca fıkrası olarak anlatılan 10’dan fazla hikâyenin varlığını tesbit ettiğini söyledi.
Ahi Evren’in kendisine tutku ile bağlı Anadolu Türkmenleri tarafından ‘’Hace Nasreddin’’ ismiyle anıldığını belirten Bayram, öte yandan gerçek isminin Mahmut Nasreddin olduğunun bilindiğini kaydetti.
13. Yüzyıl Anadolusu’nda Kırşehir, Kayseri ve Konya’da yaşayan Ahi Evren’in Moğollar’a karşı verdiği mücadele ile tanındığını da ifade eden Prof. Dr. Bayram, şöyle devam etti:
‘’Gerçek Nasreddin Hoca yani Ahi Evren, 4 Nisan 1261 yılında Moğollar tarafından şehit edildi. Bu saldırıdan kurtulan talebeleri ise uç bölgeler olan Akşehir, Ilgın ve Afyon yöresine kaçarak, yerleştiler. Öğrencileri Akşehir’de Hoca Nasreddin’e bir makam kurdular. O da bugünkü Nasreddin Hoca türbesidir. Bu Anadolu’da çok rastlanan bir olaydır. Yunus Emre’nin 10 ayrı mezarının olması bunun en güzel örneğidir. Akşehir’de Türkmen öğrenciler Ahi Evren lakâplı Mahmut Nasreddin’in bugün bilinen esprili hikâyelerini yaydılar ve düşüncelerini Hace Nasreddin ismi ile yaşattılar.’’
Bu türbenin Osmanlılar Akşehir’i fethettiğinde bulunmadığını ifade eden Bayram, ‘’Birçok kaynaktan, Timur’un Akşehir’de iken bu türbeyi yaptırdığı ve askerlerinin Hoca’nın hikâyelerini çok sevdikleri için Orta Asya’ya taşıdıkları sanılıyor. Bugün Türk Cumhuriyetleri’nde ve Horasan’da bu nedenle Nasreddin Hoca’nın fıkralarını bilmeyen yoktur’’dedi.
Hoca’nın, esnaf ve sanatkarlar arasında mesleki ismi olan Ahi Evren, Türkmenler arasında ise felsefi ismi olan ‘’Hace Nasreddin’’ ile bilindiğini anlatan Bayram, Hoca’nın esprili fıkralarının birçoğunun mantık ve felsefe temeline dayandığını kaydetti.


* MEHAZ: YENI ASYA GAZATESI ... 06.07.2003
****************

Nasreddin Hoca, Ahi Evren mi?
“Nasrettin Hoca kimdi, ne zaman yaşadı, mesleği neydi, nerede doğdu, kendisine isnad edilen fıkraların gerçek sahibi miydi?” gibi sorular yüzyıllardır cevabını ararken Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mikail Bayram yazdığı bir kitapta bütün bu sorulara yeni bir yorum getiriyor.
Bayram’a göre; Hoca, Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu olan Ahi Evren Nasrettin Mahmut. Sadece bununla kalmıyor kitap, Hoca’nın aynı zamanda bir bilge, bir doktor olduğu gibi kadılık ve vezirlik yaptığına da dikkat çekiyor. Bayram araştırmayı yaparken Farsça kaynakların yanısıra Mevlana’nın Mesnevisi’ne başvurmuş. Kitapta dile getirilen diğer bir konu ise Hoca’nın aslen Horasanlı olduğu ve Selçuklular döneminde yaşadığı. Ancak Hoca’nın mezarının kesin olarak bilinmediğinin altı çiziliyor. Hoca’nın ömürü boyunca Mevlana ile sürekli bir tartışma yaşadığı da yine kitapta karşımıza çıkıyor.Bayram’a göre; Hoca, Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu olan Ahi Evren Nasrettin Mahmut. Sadece bununla kalmıyor kitap, Hoca’nın aynı zamanda bir bilge, bir doktor olduğu gibi kadılık ve vezirlik yaptığına da dikkat çekiyor. Bayram araştırmayı yaparken Farsça kaynakların yanısıra Mevlana’nın Mesnevisi’ne başvurmuş. Kitapta dile getirilen diğer bir konu ise Hoca’nın aslen Horasanlı olduğu ve Selçuklular döneminde yaşadığı. Ancak Hoca’nın mezarının kesin olarak bilinmediğinin altı çiziliyor. Hoca’nın ömürü boyunca Mevlana ile sürekli bir tartışma yaşadığı da yine kitapta karşımıza çıkıyor.

*** MEHAZ: ZAMAN GAZATESI ... 26.12.2001
Bakiniz: .. Prof. Dr. Mikail Bayram, “Tarihin Isiginda Nasreddin Hoca ve Ahi Evren” NÜVE KÜLTÜR MERKEZI - KONYA

   ** Yorum Yazabilirsiniz ..


* * * * * * * *

ANA SAYFA
****

YASAL UYARI

****
İLETİŞİM SAYFASI
****
****
İLİMİZ KIRŞEHİR
****
VİDEOLAR
****
İSLAM ve BİLİM
 
***
 
islamvebilim
****
ANA SAYFA
****

 

**********

 

**   Bu Site En İyi Internet Explorer 5.0 ve üzeri Sürümlerde 1024 X 768 Piksel ayarlarında görüntülenir. **

COPYRIGHT © 2011 BY ALTUNTOP.ORG / Abdülhakim ALTUNTOP HER HAKKI SAKLIDIR.