ALTUNTOP.ORG - HABERLER

ALTUNTOP.ORG

H A B E R L E R

       

       
SAYFA YÜKLENİYOR.

LÜTFEN BEKLEYİNİZ.

ALTUN PORTAL

ANA SAYFA

***

HABERLER

***

TARİHİ OLAYLAR

***

DOWNLOAD

***

***

***

RUYET-İ HİLAL MESELESİ

***

ALTUN SAYAC

Aktif Ziyaretçi: 2
Bugün Gelen Ziyaretçi: 290
Toplam Ziyaretçi: 3909694
IP Adresiniz: 3.234.211.61
Çözünürlüğünüz:

Sitemizi ziyaretiniz

****

*** : ***

* Ekleme Tarihi : 17.10.2006

* Hit : 3969

* * ISIK HIZI GEÇILDI MI ?

* IŞIK HIZI GEÇİLDİ Mİ ?
Fiziğin temel kavramlarından 'zaman' çöktü .
Işık hızını aştığını duyuran ABD'li bir bilim adamı fizik yasalarını altüst edecek. ABD'li bilim adamı Dr. Lijun Wang, laboratuvar koşullarında ışık hızının, bilinen sınırı olan saniyede 300 bin kilometreyi 300 kat aştığını açıkladı. Bu deneyin sonucunun doğrulanması halinde, fizik bilgini Albert Einstein'ın ünlü izafiyet teorisi çökecek ve 'bir olgunun sonunun, başından önce meydana gelebileceği' kanıtlanacak.
Wang'ın deneyinin geçerli kabul edilmesi halinde, fiziğin temel kanunlarından olan ve 'nedensiz sonuç olmaz veya bir olgunun sonu başından sonra gelir' şeklinde özetlenebilecek 'etki-tepki yasası'nın da geçersiz kalacağına dikkat çekiliyor. Bu durumda, bir olgunun başlamadan önce bitmesinin mümkün olabileceğine ve bilinen zaman kavramının 'çökeceğine' işaret ediliyor.
Lijun Wang'ın araştırmasının ayrıntıları, ünlü bilim dergisi Nature'ın yeni yayınlanacak sayısında yer alacak.
Princeton NEC Enstitüsü'nün uzmanlarından Dr. Lijun Wang, laboratuvar deneyinin, bir ışık demetinin, içinde özel olarak hazırlanmış sezyum gazı bulunan test ortamına gönderilmesiyle yapıldığını söyledi. Wang'ın verdiği bilgiye göre, aşırı hassas zaman ölçme cihazlarının kullanıldığı deneyde, ışık demeti, daha sezyum gazlı test ortamına girmeden ortamdan çıktı. Işık demetinin test ortamından çıkıp yoluna 20 metre daha devam ettikten sonra, ortama daha o anda girdiği belirlendi. Wang, bir başka deyişle, ışık demetinin, daha test ortamına girmeden dışarıya çıktığını belirtti. Test sonuçlarını inceleyen Berkeley Üniversitesi fizik profesörü Raymond Chiao, deney verilerinin 'inanılmaz bir duruma işaret ettiğini' söyledi. Bilinen fizik kurallarına göre her türlü veri, en fazla, saniyede 300 bin kilometre olarak kabul edilen ışık hızıyla iletilebildiği gibi, zaman da, bu ışık hızıyla göreceli olarak hesaplanıyor.

Einstein'ın İzafiyet teorisi
Zaman ve uzay için düzenlenmiş bağıllık (izafiyet) teorisi üç bölüme ayrılır: Newton mekaniğinin kanunlarını değiştiren ve kütle ile enerjinin eşdeğerli olduğunu öne süren sınırlı bağıllık (1905); eğrisel ve sonlu olarak düşünülen dört boyutlu bir evrene ait çekim teorisini veren genel bağıllık (1916); elektro-magnetizma ve yer çekimini aynı alanda birleştiren bir teori denemesi. A priori olarak hazırlanan bu teorilerin gerçekliği özellikle büyük kütleler veya hızlar söz konusu olduğu zaman, atom fiziği ve astronomi alanında yapılan parlak deneylerle ispatlanmıştır.

   ** Yorum Yazabilirsiniz ..


* * * * * * * *

ANA SAYFA
****

YASAL UYARI

****
İLETİŞİM SAYFASI
****
****
İLİMİZ KIRŞEHİR
****
VİDEOLAR
****
İSLAM ve BİLİM
 
***
 
islamvebilim
****
ANA SAYFA
****

 

**********

 

**   Bu Site En İyi Internet Explorer 5.0 ve üzeri Sürümlerde 1024 X 768 Piksel ayarlarında görüntülenir. **

COPYRIGHT © 2011 BY ALTUNTOP.ORG / Abdülhakim ALTUNTOP HER HAKKI SAKLIDIR.