ALTUNTOP.ORG - HABERLER

ALTUNTOP.ORG

H A B E R L E R

       

       
SAYFA YÜKLENİYOR.

LÜTFEN BEKLEYİNİZ.

ALTUN PORTAL

ANA SAYFA

***

HABERLER

***

TARİHİ OLAYLAR

***

DOWNLOAD

***

***

***

RUYET-İ HİLAL MESELESİ

***

ALTUN SAYAC

Aktif Ziyaretçi: 2
Bugün Gelen Ziyaretçi: 298
Toplam Ziyaretçi: 3909702
IP Adresiniz: 3.234.211.61
Çözünürlüğünüz:

Sitemizi ziyaretiniz

****

*** : ***

* Ekleme Tarihi : 19.10.2006

* Hit : 3527

* * ISIK HIZI TARTISMASI

* *IŞIK HIZI TARTIŞMASI.
Amerikalı bir bilim adamının ışık hızının aşıldığını açıklaması, tartışmalara neden oldu. Bütün fizik kanunlarını yıkacak buluş, bilim adamlarınca ihtiyatlı karşılandı. İlahiyatçılar ise bunu normal bir gelişme olarak değerlendirdi.
Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Yavuz Nutku, ışık hızının aşılması ile iddiayı lüzumsuz bir sansasyon olarak değerlendirdi. Fiziğin mevcut fizik bilgileri üstüne inşaa edildiğini anlatan Nutku, 'Hiçbir cisim ışık hızından daha hızlı olamaz. Işık hızının aşılması mümkün değil' dedi. Nutku, bilimin ve fiziğin temelleri alt üst edecek havada kalan iddialarla uğraşmasının doğru olmadığını söyledi.
ODTÜ Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sinan Bilikmen de, ışık hızından hızlı parçacıkların olduğunun deneyden önce de iddia edildiğini belirttti. Bilikmen şunları kaydetti: 'Takyon adı verilen bu parçacıkların halen ışık hızını geçtiğine dair teoriler var. Dolayısıyla bu iddia çok yeni bir iddia değil. Amerika'daki deneyin bilimsellik kazanması için birden fazla laboratuvarda denenmesi gerekir. Ancak bu konuda biraz daha şüpheci ve ihtiyatlı olmak gerekir. Yorum yapmak için erken.'
Mutlaka Olacak
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı ise deneyi dini açıdan yorumladı. Bunun doğru olabileceğini anlatan Bayraktar insanların maddeden enerjiye, enerjiden de maddeye dönüşümü sağlayacağına inandığını söyledi. Bayraklı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Gelecekte elbette, insanoğlu, maddenin enerjiye ve enerjinin de maddeye dönüşümünü keşfedecek. Madde, tıpkı ışınlama diye tabir edildiği gibi aklımızın alamayacağı kadar süreler içinde mekan değiştirebilecek. Kur'an-ı Kerim'de Tarık denen bir ışıktan bahsediliyor. Aniden yanıp sönen bir ışık.
Yani netice olarak ışık hızının aşılması mümkündür. Çünkü İslam dininin sonsuzluk diye bahsettiği ahiret hayatının varlığı da insanlığı bu sonuca, sonsuzluğa götürecektir. Çünkü zamanın durması ya da sonsuzluk aynı noktaya ulaşmaktadır' dedi.
Görüşlerini Kuran'dan alıntılarla destekleyen Bayraklı, İbrahim Suresi'nde de, yer ve gökün yani bilinen dünyanın yerine yeni bir dünya kurulacağından söz edildiğini hatırlattı. Bayraklı, konuşmasını 'Deney, doğru olabilir. Çünkü, İslam dini tepe noktasında, sonsuzluğa işaret ettiği için bir tenakuz, bir zıtlık yok. Ama insanlar gayb aleminin sırlarını araladıkça bu gerçekleri daha iyi anlayacaklar' sözleriyle bitirdi.

MEHAZ: AKŞAM GAZETESİ - 06 Haziran 2000 - MESUT TAŞKIN

   ** Yorum Yazabilirsiniz ..


* * * * * * * *

ANA SAYFA
****

YASAL UYARI

****
İLETİŞİM SAYFASI
****
****
İLİMİZ KIRŞEHİR
****
VİDEOLAR
****
İSLAM ve BİLİM
 
***
 
islamvebilim
****
ANA SAYFA
****

 

**********

 

**   Bu Site En İyi Internet Explorer 5.0 ve üzeri Sürümlerde 1024 X 768 Piksel ayarlarında görüntülenir. **

COPYRIGHT © 2011 BY ALTUNTOP.ORG / Abdülhakim ALTUNTOP HER HAKKI SAKLIDIR.