İSLÂM ve BİLİM

       

ALTUNTOP.ORG

İSLÂM ve BİLİM

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TAVSİYE EDİNİZ


SAYFA YÜKLENİYOR.

LÜTFEN BEKLEYİNİZ.

WWW.ALTUNTOP.ORG

2004 YILINDA RAMAZAN VE ŞEVVÂL HİLÂLLERİNİN GÖZÜKME ZAMANLARI - ALTUNTOP.ORG

İSLAM ve BİLİM

2004 YILINDA RAMAZAN VE ŞEVVÂL HİLÂLLERİNİN GÖZÜKME ZAMANLARI

HİT : 345

****

****

İSLAM ve BİLİM

****

ÖNSÖZ

****

ALFABETİK KONULAR

****

POPULER KONULAR

****

SON EKLENENLER
****

YENİ 20 SAYFA

* KAİNATIN GENİŞLEMESİ
-------
* Başlangıç Meridyeni ve Tarih Değiştirme Çizgisi
-------
* Organ Bağışı ve Nakli
-------
* Telfik Nedir ?
-------
* NÜFUS PLANLAMASI TUZAK, KÜRTAJ CİNAYETTİR
-------
* Avrupa'da Nüfus Endişesi
-------
* ARTMAYANLAR MUTLAKA EKSİLİRLER
-------
* NÜFUS PLANLAMASI VE GERÇEKLER
-------
* MÜSLÜMANIN SAATİ
-------
* İSRAİLİYAT NEDİR, NE DEĞİLDİR?
-------
* CAHİLİYE DÖNEMİNDE NESİ' OLAYI
-------
* MÜSLÜMANLAR UYANIK OLMALIDIR
-------
* İSLAMDA İLK FİTNE
-------
* FAYDALI İLİM ÖĞRENMEK
-------
* BİYOLOJİK TEHLİKE VE AHLÂK
-------
* BUDA KİMDİR VE BUDİZM NEDİR?
-------
* İLİM ÖĞRENMEK
-------
* ŞEYTAN CİNLERDENDİR - MELEK DEĞİLDİR
-------
* Okuma - Yazma Komedisi.
-------
* İSLAM AÇISINDAN DİN ve BİLİM
-------
****
****
KATEGORİLER
****
MÜSLÜMAN
BİLİM ADAMLARI
****
****

ALTUN SAYAC

Aktif Ziyaretçi: 3
Bugün Gelen Ziyaretçi: 1784
Toplam Ziyaretçi: 3033844
IP Adresiniz: 100.25.42.117
Çözünürlüğünüz:

Sitemizi ziyaretiniz

****
ANA SAYFA
****

OCAK 2004

ZİLHİCCE AYI İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

   *  Hicrî-Kamerî 1424 yılı Zilhicce ay› ictimâ‘ı yâni Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizâda bir araya gelmeleri bugün (21 Ocak Çarşamba) Türkiye saati ile 23.05’te.
     Ru’yet yâni hilâlin ç›plak gözle görülmesi, yarın (22 Ocak Perşembe) Türkiye saati ile 10.13’de. Hilâlin görüldüğü yerler :  Avustralya, Malezya, Endonezya, Filipinler ile Hindistan, Afrika K›tas› ve Arap yarımadası. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 23 Ocak Cuma günü de Zilhicce ayının 1’i olmaktadır.
   *
   *  21 Ocak 2004 Çarşamba günü Greenwich saatiyle 21 06 (Türkiye saatiyle 23 06)'da İÇTİMÂ, 22 Ocak 2004 Perşembe günü Greenwich saatiyle 08 14 (Türkiye saatiyle 10 14)'de RU'YET olacak ve hilal ilk defa Endonezya'nın doğusundan itibaren görülmeye başlayacaktır.
    Zilhicce ayının iCTiM’si 21 Ocak 2004 Çarşamba, RU'YET ise 22 Ocak 2004 Perşembe günü gibi ayrı ayrı günlere rastlamaktadır. İctima günü olan 21 Ocak 2004 Çarşamba günü ay günesten Ankara’da 42dakika, Mekke'de ise 26 dakika önce battığı ve güneş battığı anda hilal 6° 19', Mekke'de ise 5° 05'ufkun altında bulunduğu için o saatte günesin ısınlarının kuvvetinden dolayı hilal kesinlikle görülememektedir.
    Ruyet günü olan 22 Ocak 2004 Perşembe günü ay güneşten; Ankara'da 33 dakika sonra batmasına ve güneş battığı anda hilal Ankara'da 4° 29' ufkun üstünde bulunmasına rağmen güneşin ışınlarının parlaklığının kuvvetinden dolayı Ankara'da görülemezken aynı gün hilal Mekke'de 40 dakika sonra batmakta ve güneş battığı anda Mekke'de hilal 7° 21' ufkun üstünde bulunduğundan ve o saatte ayin parlaklığı günesin ışınlarından daha kuvvetli olduğundan Mekke'de görülecektir.
    22 Ocak 2004 Perşembe günü hilal ilk defa Endonezya'nın doğusundan itibaren batıya doğru, güneş battıktan sonra batı ufku açık olan yerlerde net olarak görüleceğinden 23 Ocak 2004 Cuma günü Zilhicce Ayinin 1.günü dolayısıyla 1 Şubat 2004 Pazar günü de Zilhicce ayinin 10.günü yani Kurban Bayramının 1. günü olacaktır.
   23 Ocak 2004 Cuma günü Zilhicce Ayinin 1.günü ay güneşten; Ankara'da 1 saat 46 dakika, Mekke'de 1 saat 43 dakika sonra batmakta ve güneş battığı anda hilal, Ankara'da 15° 46', Mekke'de 20° 18' ufkun üstünde bulunmaktadır.
   *
   *

  
   Ruyet günü olan 22 Ocak 2004 Perşembe günü ay güneşten; Ankara'da 33 dakika sonra batmasına ve güneş battığı anda hilal Ankara'da 4° 29' ufkun üstünde bulunmasına rağmen güneşin ışınlarının parlaklığının kuvvetinden dolayı Ankara'da görülemezken aynı gün hilal Mekke'de 40 dakika sonra batmakta ve güneş battığı anda Mekke'de hilal 7° 21' ufkun üstünde bulunduğundan ve o saatte ayin parlaklığı günesin ışınlarından daha kuvvetli olduğundan Mekke'de görülecektir.
   23 Ocak 2004 Cuma günü Zilhicce Ayinin 1.günü ay güneşten; Ankara'da 1 saat 46 dakika, Mekke'de 1 saat 43 dakika sonra batmakta ve güneş battığı anda hilal, Ankara'da 15° 46', Mekke'de 20° 18' ufkun üstünde bulunmaktadır.
   *
   *

   *

ŞUBAT 2004

  MUHARREM AYI İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1425 y›l› Muharrem ayı ictimâ‘ı yâni Güneş, Ay ve Dünyâ’nın aynı hizâda bir araya gelmeleri yarın (20 şubat Cuma) Türkiye saati ile 11.18’de. Hilâl, Türkiye saati ile 23.37’ dedir.
   Hilâlin  görüldüğü yerler: Güney Amerika kıtası ile Kuzey Amerika Kıtası’nın Güneyinden ve Büyük Okyanustan görülebilecektir. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 21 şubat Cumartesi günü de Muharrem ayının 1’i olmaktadır..
  

*

MART

  SAFER AYI İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

   Hicrî 1425 yılı Safer ayı  ictimâ‘ı  yani Güneş, Ay ve Dünyâ’nın aynı hizâya gelmeleri yarın (21 Mart Pazar) Türkiye saati ile 00.42’de. Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi, yine yarın (21 Mart Pazar) Türkiye saati ile: 15.45’tedir.
     Hilâlin görüldüğü yerler: Türkmenistan, Âzerbaycan, İran, Irak, Madagaskar ve bütün Afrika kıtası  ile Avrupa kıtasının güneyi. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden  22 Mart Pazartesi günü de Safer ayının 1’i olmaktadır..
 

*

NİSAN

 REBÎULEVVEL AYI İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

    *  Hicrî-Kamerî 1425 yılı Rebîulevvel ayı  ictimâ‘ı  yâni Güneş, Ay ve Dünya’n›n aynı hizâda bir araya gelmeleri bugün (19 Nisan Pazartesi) günü Türkiye yaz saati ile 16.22’dedir. Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi, ise yarın (20 Nisan Salı) Türkiye yaz saati ile: 09.21’dedir.
     Hilâlin görüldüğü yerler: Avustralya’nın kuzeyi, Uzakdoğu ülkeleri, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının tamamıdır. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 21 Nisan Çarşamba günü de Rebîulevvel ayının 1’i olmaktadır.
  

*

MAYIS

REBÎULÂHİR AYİCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

    *  Hicrî-Kamerî 1425 y›l› Rebîulâhir ayı ictima‘ı yani Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizada bir araya gelmeleri bugün (19 May›s Çarşamba) Türkiye yaz saati ile 07.52’dedir.
    Ru’yet yani hilâlin çıplak gözle görülmesi, yarın 20 May›s Perşembe günü Türkiye yaz saati ile 00.42’dedir.
   Hilâlin görüldüğü yerler: Atlas Okyanusu’nun kuzey batısı, Orta Amerika ülkeleri, Kuzey Amerika kıtası ile Güney Amerika kıtasının kuzeyi. 20 May›s Perşembe günü de Rebîulâhir ay›n›n 1’i olmaktadır.
 

HAZİRAN

*   CEMÂZİYELEVVEL AYI İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1425 y›l› Cemâziyelevvel ay› ictim⑛ yani Güne?, Ay ve Dünya’n›n aynı hizada bir araya gelmeleri bugün (17 Haziran Perşembe) Türkiye yaz saati ile 23.27’dedir.
     Ru’yet yani hilâlin ç›plak gözle görülmesi, yarın (18 Haziran Cuma) Türkiye yaz saati ile: 14.32’dedir.
     Hilâlin görüldüğü yerler: Asya kıtasının doğusu ve kuzeyi hariç tamamı, Avrupa kıtasının kuzeyi haricindeki kalan bölge ile Afrika kıtasının tamamı. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 19 Haziran Cumartesi günü de Cemâziyelevvel ayının 1’i olmaktadır.
 

****

TEMMUZ

*  CEMÂZİYELÂHİR AYI İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1425 yılı Cemâziyelâhir ayı ictimâ‘ı yani Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizâda bir araya gelmeleri bugün (17 Temmuz Cumartesi) Türkiye yaz saati ile 14.24’ tedir.  Ru’yet yani hilâlin çıplak gözle görülmesi ise yarın 18 Temmuz Pazar günü Türkiye yaz saati ile: 03.56’da.
     Hilâlin görüldüğü yerler:  Kuzey Amerika Kıtasının kuzeyi ve batısı haricinde kalan orta ve güney kısmı, Büyük Okyanusun orta kesimi ile Uzakdoğu ülkeleri ve Avustralya kıtasının kuzeyi. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 19 Temmuz Pazartesi günü de Cemâziyelâhir ayının 1’i olmaktadır.
 

*

AĞUSTOS

*  RECEP AYI İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1425 yılı Recep ayı ictimâ‘ı yani Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizada bir araya gelmeleri yar›n 16 Ağustos Pazartesi günü Türkiye yaz saati ile 04.24’te.
      Ru’yet yani hilâlin çıplak gözle görülmesi ise yine yarın (16 Ağustos Pazartesi) Türkiye yaz saati ile 18.07’de.
    Hilâlin görüldüğü yerler: Yemen hâriç Arap yarımadası, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Avrupa kıtasının kuzeyi hariç tamamı ile Afrika kıtasının güneyi hâriç tamamı. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 17 Ağustos Salı günü de Recep ayının 1’i olmaktadır.
 

*

EYLÜL

*   ŞABÂN AYI İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1425 yılı şâban ayı ictima‘ı yani Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizada bir araya gelmeleri, yar›n (14 Eylül Salı) Türkiye yaz saati ile 17.30’dadır. Ru’yet yani hilâlin ç›plak gözle görülmesi de (15 Eylül Çarşamba) Türkiye saati ile 08.16’dadır.
    Hilâl’in görüldüğü yerler: Büyük okyanusta Hawai, Tuamotu ve Markiz adaları ile Orta Amerika, Güney Amerika Kıtasının Güneyi hariç tamam› ile Afrika Kıtası, Türkiye’nin orta ve güney bölgeleri, Arap yarımadası ve Hindistan.
    Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 16 Eylül Perşembe günü de Şâban ayının 1’i olmaktadır.
 

*

EKİM

RAMAZÂN AYI İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1425 yılı Ramazân ayı ictimâ‘ı yani Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizada bir araya gelmeleri, bugün 14 Ekim Perşembe günü Türkiye yaz saati ile 05.48’de.
    Ru’yet yani hilâlin çıplak gözle görülmesi ise, bugün (14 Ekim Perşembe) Türkiye yaz saati ile 20.40’ta.
Hilâlin görüldüğü yerler: Senegal, Gine, Fildişi Cumhuriyeti, Burkina Faso’nun batışı, Mali ve Moritanya’n›n güneyi, Gana, Güney Amerika k›tas›, Falkland Adaları, Meksika, Küba ve diğer orta Amerika ülkeleri.
    Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 15 Ekim Cuma günü de Ramazân ayının 1’i olmaktadır.
 

*

KASIM

     *   ŞEVVAL AYI İCT‹MA‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

   *  Hicrî-Kamerî 1425 yılı şevval ay› ictima‘ı yani Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizada bir araya gelmeleri bugün (12 Kas›m Cuma) Türkiye saati ile 16.27’de.
    Ru’yet yani hilâlin çıplak gözle görülmesi ise yarın (13 Kasım Cumartesi) Türkiye saati ile 05.54’te.
     Hilâlin görüldüğü yerler: Büyük Okyanusun güney kesiminde Tubai, Phoneix, Cook, Samoa Adaları ile Fiji, Yeni Zelanda, Malezya, Endonezya, Tayland, Bangladeş ve Hindistan ile Avustralya kıtası. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 14 Kas›m Pazar günü de şevval ayının 1’i olmaktadır.
 

**

ARALIK

        *   ZİLKÂDE AYI  İCTİM‘I, RܒYET VE BAŞLANGICI

   *  Hicrî-Kamerî 1425 yılı Zilkâde ayı ictimâ‘ı yani Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizada bir araya gelmeleri bugün (12 Aralık Pazar) Türkiye saati ile 02.05’tedir.
     Ru’yet yâni hilâlin ç›plak gözle görülmesi de yine bugün (12 Aralık Pazar ) Türkiye saati ile 14.56’dadır.
      Hilâl’in görüldüğü yerler : Hint Okyanusunda Chagos Tak›m Adaları, Kerguelen, Amsterdam, Crozet, Heard, Mc Donald ve Mascariegnes adaları ile Madagaskar, Afrika kıtasının ekvator ve güney kısmı  ile Güney Amerika kıtası ve Orta Amerika ülkeleri.
     Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 13 Aralık Pazartesi günü de Zilkâde ayının 1’i olmaktadır.
 

 *
**** **** *****

     MEHAZLAR :
   FAZİLET TAKVİMİ
   http://www.diyanet.gov.tr
   DİYANET TAKVİMİ
  
  
  

***

****
****
****
face paylaş
****

YASAL UYARI

****
İLETİŞİM SAYFASI
****
HABERLER
****
ALTUNTOP.NET
****
****
****
ANA SAYFA
****

*******

* Bu Site En İyi Internet Explorer 5.0 ve üzeri Sürümlerde 1280 X 960 Piksel ayarlarında görüntülenir.

COPYRIGHT © 2005 - ALTUNTOP.ORG / Abdülhakim ALTUNTOP - HER HAKKI SAKLIDIR.

-----------------